DR JOANNA DZIADOWIEC-GREGANIĆ
Kim jestem?
Ekspertką ds. ochrony i zarządzania dziedzictwem i pamięcią kulturową oraz międzykulturowości ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa niematerialnego, w tym festiwali. Antropolożką kultury, kulturoznawczynią, menedżerką i animatorką kultury. W swojej działalności badawczej, jak również organizacyjnej, animacyjnej, edukacyjnej, szkoleniowej i doradczej skupiam się przede wszystkim na krytycznym, refleksyjnym, interpretatywnym, performatywnym i międzykulturowym podejściu do dziedzictwa rozpatrywanego w oparciu o współczesne teorie kultury m.in. teorie praktyk i analizę dyskursu oraz w kontekście zarządzania kulturą i trendów zmian w kulturze (m.in. różnorodności, transkulturowości, glokalności, marketingu, turystyki, zrównoważoności, odpowiedzialności, kooperacji, zaangażowanej partycypacji kulturowej, mediacji, otwartości, dostępności oraz nowych technologii). Poza Fundacją aktualnie pracuję na stanowisku adiunkta w Katedrze Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jestem ambasadorką Centrum Archiwistyki Społecznej w województwie małopolskim. Ponadto pełnię rolę eksperta dziedzinowego, doradcy i konsultanta merytorycznego dla organizacji kultury i mediów z różnych sektorów.
Co lubię robić?
Współbyć tj. zarówno współpracować, jak i współintegrować się z ludźmi, współtworzyć sieci i partnerstwa tematyczne, współdziałać na rzecz szeroko pojętego dziedzictwa oraz budowania na jego bazie relacji międzyspołecznych i międzykulturowych. Ponadto jako badaczka kultur lubię być nieustannie „w terenie”, poznawać, eksplorować, interpretować i – przede wszystkim – integrować się międzykulturowo. Dialog w działaniu… Homo festivus cooperativus.
Jak się znalazłam w Fundacji?
Z Fundacją jestem związana od 2018 roku. Zostałam zaproszona do współpracy przez jej założycielkę i współfundatorkę, z którą miałam przyjemność pracować w ramach realizacji innych projektów badawczo-animacyjnych dotyczących dziedzictwa.
Czym się zajmuję w Fundacji?
Jako etnoekspertka – doradczyni ds. dziedzictwa i międzykulturowości koordynuję i konsultuję merytorycznie wszelkie działania i projekty Fundacji z tego zakresu (m.in. K-ORSO dla dziedzictwa, Europejskie Dni Dziedzictwa, Działaj Lokalnie – ścieżka: dziedzictwo i archiwistyka) pełniąc jednocześnie w tym obszarze wielowymiarową rolę mentorki, edukatorki, szkoleniowczyni, animatorki, badaczki, ewaluatorki i facylitatorki-mediatorki dla organizacji kultury i mediów z różnych sektorów oraz różnorodnych grup formalnych i nieformalnych ze szczególnym uwzględnieniem tych, które działają w społecznościach lokalnych.
W ramach Ośrodka K-ORSO projektu „Kooperatywa” sprawuję nadzór merytoryczno- organizacyjny nad stworzeniem i wdrożeniem na rynek crowdsourcingowej, wielofunkcyjnej aplikacji do inwentaryzacji, digitalizacji, archiwizacji i promocji dziedzictwa EtnoStoria.
Moje kwalifikacje
Doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego), magister kulturoznawstwa międzynarodowego (Instytut Studiów Międzykulturowych, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego), certyfikowany ekspert m.in. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w obszarze kryteriów naukowo-technologicznych oraz gospodarczo-biznesowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Moje doświadczenie
Posiadam 15-letnie doświadczenie w zakresie pracy naukowej, dydaktycznej, edukacyjnej, szkoleniowej, badawczej, animacyjnej i projektowej w obszarze nauk o kulturze skierowanym do różnych grup odbiorców ze szczególnym nakierowaniem tematyki na interdyscyplinarne podejście do dziedzictwa kulturowego i międzykulturowości przede wszystkim w perspektywie działalności społeczności lokalnych oraz komunikacji międzykulturowej. Pełnię rolę eksperta dziedzinowego, doradcy i konsultanta merytorycznego dla organizacji kultury i mediów z różnych sektorów. Jestem autorką licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, koordynatorką interdyscyplinarnych projektów badawczo-animacyjnych oraz aktywną członkinią krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń oraz sieci akademickich i kulturalnych, m.in. Association of Critical Heritage Studies, Intangible Heritage Researchers Network, EASA Applied Anthropology Network, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (w którym należę do Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego ds. współpracy z UNESCO oraz International ICH NGO Forum, Sekcji Folklorystycznej, oraz Sekcji Studiów nad Dziedzictwem i Pamięcią Kulturową, której jestem pomysłodawczynią i współzałożycielką), ekspertem CIOFF Polska, Polskiej Sekcji International Organization of Folk Art IOV World (w której przez parę lat pełniłam również międzynarodową funkcję przewodniczącej ds. akademickich i badawczych światowej sekcji młodych IOV) – organizacji konsultacyjnych UNESCO, Komisji Zarządzania Kulturą i Mediami Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego. Zasiadam w radach naukowych czasopism akademickich („Mabini Review”, „Łódzkie Studia Etnograficzne”) oraz w radach programowych i jury konkursów i festiwali (m.in. Bydgoskie Impresje Muzyczne).
Polecam odwiedzić:
https://cas.org.pl/
https://ptl.info.pl/
http://www.ichngoforum.org/
http://ichngo.net/
https://www.criticalheritagestudies.org/
https://enrs.eu/
https://epale.ec.europa.eu/
https://www.facebook.com/HeritageForAll/
Adres email